Ако някой има нещастието да поддържа Windows-базирани системи, няма начин да не е сблъсквал с прословутия Windows Update – системата за обновяване на операционната състема. Докато никой не отрича ползата от подобна система, то ако имате да обновявате голям брой компютри или пък ако мрежовата ви конфигурация не позволява достъп до интернет, то със сигурност ще се има споменаване на роднини до девето коляно в нецензурен контекст. Да не говорим какво ще стане с Интернет връзката ви ако всичките машини започнат да се обновяват по едно и също време. Майкрософт естествено си имат решение на проблема за техните корпоративни клиенти с техния Windows Server Update Services (WSUS), но за по-малки фирми с ограничени ресурси или мрежи без нарочен системен администратор и съответната софтуерна инфраструктура (разбирай похарчени пари за поддръжка и лицензи) по-подходящо е едно друго решение – Направи си сам Service Pack. Програмката (сваля се от тази страница) представлява няколко програми с отворен код, които се свързват със сайта на Майкрософт и свалят последните обновени пакети за няколко версии на Windows (към момента Windows 2000, Windows XP и Windows Server 2003) като дава избор за локализиран език (английски, немски, руски и още няколко) на софтуера. Фактът че програмата е съставена от компоненти с отворен код, както и че сваля само софтуер от сайта на Майкрософт гарантира че няма да се инсталира spyware и други гадинки по инсталацията, но за истинските параноици сигурно това няма да е достатъчна гаранция :). Доколкото ми е известно използването на програмата е напълно законно и вземайки пред че работи само под Windows (предполага се закупен легално) не би трябвало да причини проблеми в правно отношение. Все пак не съм адвокат така че ако смятате да го използвате във вашата фирма, консултирайте се с правно лице.
След стартиране на програмката и настройване на прокси сървър (ако ползвате такъв) тя инсталира малка програма от Майкрософт която се оторизира пред Windows Update и сваля необходимите update пакети. След това създава ISO файл съдържащ свалените пакети, които може да се “изпече” на диск и той да се използва за обновяване на Windows инсталации. Инсталацията е напълно автоматизирана – при слагането на диска в компютъра се стартира инсталатора, регистрира администраторски акаунт и след това инсталира всички ъпдейти. След това премахва добавения акаунт и се рестартира компютъра. Процедурата отнема между 5 минути до повече от час в зависимост от конфигурацията на компютъра и времето на последното обновяване на операционната система. Една малка забележка – програмката сваля само обновления свързани със сигурността (security updates), но не и такива свързани с драйвери за хардуера.
Програмката на няколко пъти ми е спестявала доста време и нерви и бих я препоръчал на всеки който изпаднал дотам че да се бори с капризната прозоречна състема (хм, чудно тогава АЗ докъде съм изпаднал!).
Горкия.